Zintegrowany System Kwalifikacji
ZSK, czyli Zintegrowany System Kwalifikacji, opisuje, porządkuje i zbiera różne kwalifikacje w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji . ZSK określa także zasady i standardy potwierdzania funkcjonujących w nim kwalifikacji, co gwarantuje wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu.
Zintegrowany System Kwalifikacji oferuje możliwość formalnego potwierdzenia umiejętności i wiedzy, zdobytych w trakcie samodzielnego uczenia się, oraz zapewnia powszechny dostęp do uporządkowanej listy obecnych na rynku kwalifikacji z ich jasno określonym opisem. Pełna lista kwalifikacji znajduje się w publicznej bazie danych − Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK).
Do każdej kwalifikacji przyporządkowany jest także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Polska Rama Kwalifikacji (PRK) to układ odniesienia dla kwalifikacji nadawanych w Polsce.
W PRK jest 8 poziomów. Każdy poziom opisuje zakres i stopień skomplikowania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, wymaganych od osób posiadających kwalifikacje danego poziomu. W PRK uwzględniono charakterystyki typowe dla kwalifikacji nadawanych w kształceniu ogólnym, zawodowym oraz w szkolnictwie wyższym. Oznaczenie PRK znajdują się na każdym certyfikacie wydanym w ramach ZSK.
Kwalifikacja to określony zestaw efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych których osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez upoważnioną instytucję. Zestawy efektów uczenia się to zwięzła, ogólna charakterystyka wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych poprzez określenie działań, do których podjęcia będzie przygotowana osoba posiadająca daną kwalifikację.
Odpowiedzią na potrzeby rynku są kwalifikacje rynkowe. Kwalifikacje rynkowe to kwalifikacje, które można zdobyć bez konieczności nauki w szkole lub na uczelni. Uzyskanie certyfikatu konkretnej kwalifikacji rynkowej pozwala na potwierdzenie posiadania odpowiednich kompetencji, wiedzy lub umiejętności.
Wszystkie kwalifikacje rynkowe włączone do ZSK są dokładnie opisane. W opisie kwalifikacji znajdują się informacje takie jak:
Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia
Kod kwalifikacji w ZRK: 12631
Kto może uzyskać kwalifikację?
Osoby, które mają ukończone gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową (tj. posiadać kwalifikację pełną na poziomie 2 PRK).
Jakie są korzyści posiadania kwalifikacji?
Osoba posiadająca kwalifikację jest gotowa do samodzielnego planowania i przygotowywania potraw według podanej receptury, z zastosowaniem zasad zdrowego żywienia i nowoczesnych technik kulinarnych. Samodzielnie przygotowuje typowe potrawy zgodnie z koncepcją fine-dining oraz serwuje je według przyjętych zasad. Osoba, która posiada kwalifikację, jest gotowa do sporządzania potraw z wyłączeniem wskazanych alergenów lub składników ciężkostrawnych oraz zgodnie z zasadami „slow food”. W swojej pracy wykorzystuje zarówno typowy sprzęt kuchenny, jak i urządzenia stosowane w przygotowaniu posiłków uwzględniających trendy rynkowe i zasady zdrowego żywienia. Wykonując zadania zawodowe, stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w gastronomii oraz przestrzega zasad HACCP, w tym GHP i GMP. Osoba posiadająca kwalifikację przyjmuje odpowiedzialność za wykonywane zadania zawodowe.
Aby zdobyć certyfikat należy podejść do dwóch etapów walidacji, które składają się na: egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny.
Test teoretyczny (100 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru) przeprowadzany jest przy pomocy Systemu Egzaminacyjnego Moodle, dostępnego on-line.
Część praktyczna polega na wylosowaniu 3 zestawów zadań weryfikujących wszystkie wymagane dla kwalifikacji efekty uczenia się. – Plik z efektami uczenia się.
Certyfikat jest wystawiany dla uczestników, którzy uzyskali pozytywny wynik z obu części walidacji w terminie maksymalnie 30 dni od daty podejścia do pierwszej części. Uczestnicy mają prawo do złożenia odwołania od wyniku walidacji. – Procedura odwoławcza
Certyfikat potwierdzający kwalifikację ważny jest 10 lat.
Zapoznaj się z regulaminem walidacji klikając przycisk obok
Aby nie dopuścić do dużych strat składników odżywczych, pokrojone warzywa należy:
Który deser należy zestalić żelatyną?
Do przygotowania krupników należy kasze gotować do konsystencji
Atena Academy zapewnia warunki lokalowe i organizacyjne do przeprowadzania walidacji. Uczestnicy są informowani o miejscu egzaminu na etapie zgłoszenia.
Formularz zgłoszeniowy, dowód zapłaty za egzamin
Dokumentacja walidacji jest przechowywana w siedzibie Atena Academy. Uczestnik, który chce odwołać się od wyniku walidacji musi wyrazić taką chęć wysyłając wiadomość email na adres: office@atenaacademy.pl
Należy zapoznać się z procedurą odwoławczą (klik).
Certyfikat jest wysyłany pocztą na adres podany w formularzu zgłoszeniowym.
Jednorazowy koszt egzaminu to 1500 zł, nie ma możliwości rozbicia tej kwoty na części.
Jeżeli chcesz poznać terminarz egzaminów wyślij wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres: office@atenaacademy.pl
Wzór formularza zgłoszeniowego
Koszt walidacji: 4500 zł